neděle 5. srpna 2018

Výlet do Norska - Oslo a Bergen

Ahoj všichni!

Koncem minulého týdne jsem se vrátila ze svojí letní dovolené. V posledních letech nějak méně tíhnu ke klasickým dovoleným ve stylu jet k moři a tam ležet na pláži. Naposledy jsem na takové byla kdy? Před třemi lety? No, ono to není zas tak dávno :). Nicméně ani letos se válendo all inclusive nekonalo a vyrazila jsem se svojí nejlepší kamarádkou Míšou do Norska.
  Proč do Norska? Měly jsme s Míšou takový plán. Že ona mi loni ukáže to, co má ráda - Budapešť a Chorvatsko a druhý rok je volba na mně. A já miluju Norsko. Navštívila jsem ho již dvakrát a letos to bylo potřetí. Jsem doma teprve pár dní a už se zase těším, že tam někdy pojedu. Nevím, proč mám k Norsku takový vztah, je to iracionální, asi láska. Dnes vám tedy ukážu, co jsme dělaly, kde jsme byly, co jsme podnikaly a jaké to bylo.
  Na dovolenou jsme měly asi týden, tedy od čtvrtka do čtvrtka. Plán byl strávit pár dní v Oslu a pár dní v Bergenu, kde mám kamaráda, co tam dělá doktora. 
  Letenky s Norwegian nakoupíte leckdy velmi výhodně, často mívají akci letenka za 25 eur. My jsme kupovaly let Praha-Oslo a Bergen-Praha. Letenky dohromady vyšly asi na 4000 Kč s příručním zavazadlem. Co se týče ubytování v Oslu, využily jsme booking.com. Našla jsem super ubytování v Central City Apartments , kde jsme bydlely ve sdíleném "bytě" se třemi pokoji, byla tam komplet vybavená kuchyň (takže si můžete vařit jako královny) a společné sociální zařízení. Jednalo se o cenově nejvýhodnější variantu (i po vážení airbnb), kdy nás 4 dny vyšly dohromady pro dvě na asi 5500 Kč. Ubytování se navíc nachází ve skvělé lokalitě asi 2 minuty od stanice metra Toyen. Ubytování v Oslu je jinak velmi, velmi drahé...jako všechno.


  První den v Oslu bylo neuvěřitelné vedro, asi 35 stupňů, z čehož Norové byli perplex. My jsme toho využily ke koupání ve fjordu - protože co taky jiného :). Stačilo nám ale pár hodin na "pláži" a měly jsme dost. 


V podvečer jsme se tedy vypravily na piknik do Vigeland parku - jako typické Norky. Vigeland park je neskutečně rozlehlý a Norové sem práve chodí piknikovat, běhat, procházet se. Určitě stojí za návštěvu. Večerní program jsme pak zakončily asi nejlepším zážitkem z celé dovolené (pro mě) - návštěvou restaurace U Schroderů. Kdo čte Jo Nesba, ten ví. Netušila jsem, že toto místo je skutečné, ale je! Kromě toho, že si tu můžete dát pivo, tak mají také speciality domácí kuchyně.  Druhý den jsme chtěly věnovat výletu. V okolí Osla je neuvěřitelná příroda. Stačí, když dojedete na konečnou stanici metra a prostírají se před vámi úžasné rozlehlé lesy, které jsou takřka nekonečné. My jsme zvolily asi dvacetikilometrový trek. 

Doporučuju dojet na konečnou stanici Frognerseteren a odtud se vydat směr Sognsvann. Můžete odsud zvolit hned několik tras, my jsme šly tu delší se zastávkou na Kobberhaughytta, pak na Ullevalseteren a pak Sognsvann. Cestou bylo několik jezer, na Kobberhaughytta se dokonce můžete vykoupat. Trvalo nám to celé s přestávkami asi pět a půl hodiny a bylo to super. Byly jsme ale pořádně uchozené, to je fakt. V oblasti Nordmarky (obří les) je ale tras několik a můžete i snadno vygooglit, co by vás lákalo. Před výletem jsme se ale musely stavit i na Holmenkollen, kde se nachází skokanský lyžařský můstek a je odsud nádherný výhled. Já sem chodím "povinně" pokaždé, co jsem v Oslu.  Třetí den nás bolely nohy jako prase. Já jsem ale rozhodně chtěla absolvovat procházku po centru, takže jsem si olepila dopoledne puchýře a šlo se. Nejhezčí procházky po Oslu můžete zažít buď brzy ráno nebo při západu slunce. 


Začaly jsme na stanici metra Nationatheatret (Národní divadlo) a prohlédly jsme si královský palác včetně roztomilé zahrady, pak jsme šly Karl Johans Gate směrem k divadlu a odsud snadno zabočíte doprava směrem k radnici a nábřeží. Určitě si projděte celé nábřeží Aker Brygge, což je zároveň jedna z nejluxusnějších částí Osla a dojděte až na konec, kde se nachází nové muzeum moderního umění a zároveň také nábřeží, kam se Norové chodí koupat. Po cestě rovněž doporučuju mnoho stánků se zmrzlinou. Já si dala tu, co se namáčí do čokolády a byla výborná, ačkoliv sníst ji byl docela boj :). 


Co se týče radnice v Oslu, mrkněte i dovnitř, každoročně se tu udílí Nobelova cena míru a celá hlavní hala radnice je kouzelně "budovatelsky" vymalovaná. Pak se hodí pokračovat před Akershus - nejstarší pevnost Norska - až ke slavné a moderní Opeře. 

Odpoledne jsme následně věnovaly chilloutu v bazénu ve fitku,kde pracuje Míšy kamarád. Večer jsme vyrazily na burger do čtvrti Sorenga. Můžete zde vidět živou výstavbu včetně nového Munchova muzea, které bude - jako všechno v Norsku - obrovské.
  Čtvrtý den nás čekal přesun do Bergenu.Norové obvykle létají, ale my jsme chtěli otestovat údajně nejkrásnější železniční trať na světě. Sedmihodinová cesta z Osla do Bergenu je vážně spektakulární. Lístek stojí skoro 3000 Kč, ale stojí to za to, je to neuvěřitelné a nebudete vědět, kam se koukat dřív.

  Bergen. Město, kde pořád prší a je tam celoročně mikroklima, kde se teploty pohybují mezi 0-20 stupni. Je to takový přímořský skanzen, město, kde si chvíli připadáte jako v Amsterodamu a chvíli jako ve Skotsku. Centrum je poměrně malé a prošli jsme ho v pátý deštivý den za chvilku. Určitě stojí za to navštívit starou čtvrť Bryggen včetně rybího trhu a pevnost Bergenhus. Zbytek dne už jsme jen odpočívaly, vařily řízky s bramborovou kaší, pily šumivé víno a koukaly na Sněhuláka (jak jinak...). Šestý den jsme opět věnovaly pěšímu výletu. Jely jsme lanovkou na horu Ulriken, která je nejvyšší ze všech hor obklopujících Bergen a odtud jsme měly v plánu klasikou hřebenovku na horu Floyen. Je to asi 13 km a cesta trvá dobré čtyři hodiny. Měly jsme nádherné slunné počasí, na Bergen opravdu neobvyklé. Na cestu doporučuju dobré boty fixující kotník (ale frajerka to ušla i v "najkách") a sváču. Ideálně sušenky Kvikk Lunsj - jako Norové :). Večer byl pak už velmi poklidný.

  No a sedmý den jsme odjížděly. Stavily jsme se ještě na bergenském nábřeží a pak už jsme frčely na letiště. Doporučuju jet normálně tramvají za 37 NOK namísto autobusu za 100. Je to sice hodně zastávek, ale těch pár ušetřených NOKů se vždycky hodí.
 Celkově to byl fakt super výlet a Norsko doporučuju navštívit - vždycky. Je to obrovská země a nabízí spousty možností, já zatím viděla jen zlomek a doufám, že za život stihnu ještě mnohem více. Ale Oslo je láska, takže je jasné, že mířím vždycky tam. Hádám, že tak za dva tři roky se tam objevím zase.  A co vy a Norsko? Navštívili jste, plánujete? Máte nějaké praktické (i nepraktické) otázky :)?

Těším se na komenáře,
IYF

2 komentáře:

  1. Norsko sice není moje vysněná země, ale třeba se tam někdy podívám. To jsem teda koukala, že ta hospoda není jen v knížkách, ale fakt existuje.

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj,
    byla jsem v Norsku naposledy před čtyřmi lety a moc jsem si to tam užila. Oslo jsem poznala z tvých fotek, ještě si ta místa pamatuji. Tu trasu kolem jezer jsem ale ještě nikdy nešla, myslím, že to bude třeba napravit. Mně se hodně líbil sever a úplně jsem se zamilovala do Lofot:-) Taky jsem přesvědčená, že se tam budu muset brzy vrátit:-)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za všechny vaše komentáře, moc mě těší!